fb

Co dělat při odcizení auta?

Co dělat při odcizení auta?
9.9.2018

Málokdo z nás si umí představit, jak by se zachoval, kdyby mu zmizelo auto z místa, kde jej zanechal. Pokud k tomu dojde, možná se nejdříve dostaví panika, ale pak musíme racionálně uvažovat. Co v tu chvíli udělat?

Podle policejní statistiky bylo v roce 2009 odcizeno téměř 17 tisíc aut, v roce 2013 přes 14 tisíc a v roce 2017 něco kolem 13 tisíc. Jde vidět, že počty jdou dolů, ale stále si myslíme, že jde o vysoké čísla, proto se musíme připravit na to, že nás noční můra překvapí a my se musíme k tomu v daný čas postavit čelem.


Pokud přijdete k parkovacímu stání, kde mělo stát vaše auto a ono tam není, tak zkuste nepanikařit a nejdříve si promyslete, zda stojíte na tom správném místě. Jako druhou věc si zjistěte, jestli si auto nemohl půjčit někdo z rodiny, třeba partner nebo partnerka, popřípadě děti.


Další možností je, že vám mohlo být auto odtaženo. Zavolejte tedy na policii, a pokud vám potvrdí, že se nejedná o odtažení, ihned jim nahlaste krádež. Na policii, k sepsání trestního oznámení, bude zapotřebí vaše občanka a doklady od auta (techničák, pojištění, osvědčení o registraci vozidla apod.). Policisté poté budou chtít další informace, jako je registrační značka, barva auta, jeho typ, přesné místo, odkud se auto ztratilo, množství benzínu nebo stav tachometru. 


Hned následný krok musí být zavolat na pojišťovnu, kde máte sjednané povinné a popřípadě i havarijní pojištění a informovat je o odcizení automobilu. Povinné ručení automaticky zaniká při odcizení vozidla a vyhráno mají ti, kteří ve své pojistce mají pojištěno právě odcizení vozidla.


Když policisté auto nenajdou, bývá to zhruba do měsíce od podání trestního oznámení, vyhotoví vám „Usnesení o odložení věci“. Toto usnesení poté předložíte na odboru dopravy, kde musíte auto odhlásit a také jej bude vyžadovat pojišťovna právě kvůli zániku pojištění povinného ručení a případně také kvůli vyplacení plnění, pokud jste měli auto pojištěno proti krádeži.

 

Rozhodně vám nepřejeme tuto nepříjemnou situaci řešit, ale pokud k tomu dojde, tak věříme, že vám tento článek pomohl se ve všech nutnostech zorientovat.