fb

Zpřísnění hypoték od 1.10.2018

Zpřísnění hypoték od 1.10.2018
25.8.2018

Sen o tom, mít vlastní bydlení podle svých představ se může pomalu ale jistě začít rozplývat od 1. 10. 2018, kdy dojde ke zpřísnění pravidel pro hypoteční úvěry. Ne každý, jenž bude potřebovat své bydlení financovat, za pomoci hypotéky bude mít tu možnost. ČNB totiž vydala nařízení, které se týká požadavků na výši příjmu každého zájemce o hypotéku.

Výše dluhu by tak u klasického žadatele o hypotéku rozhodně nesměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého platu. Ze svého měsíčního příjmu by poté měl žadatel vynaložit na splátky maximálně 45%. Toto opatření tak bohužel výrazně omezí možnost pořízení si vlastního bydlení a to nejen u mladých rodin.

 

Kupování bytů za účelem zisku

Díky tomu, že se zpřísní pravidla pro hypoteční úvěry a hypotéka tak již nebude dostupná všem. Skupiny developerů a také řada realitních kanceláří domnívá, že výrazně vzroste především zájem o nemovitosti, které budou moci přinést svým majitelům určitý zisk. Tudíž se bude jednat o byty, které bude možno pronajímat a majitelům tak poplyne zisk v podobě nájmu. Pomoci s výběrem toho správného bytu vám může například realitní kancelář, která nabízí různé druhy nemovitostí včetně samotných pozemků.

 

Ceny nájemného v důsledku zpřísnění pravidel porostou

Pro ty, kteří bydlí v nájmu a to zejména ve větších městech, bude mít zpřísnění hypotečních úvěrů ze strany ČNB dopad i na dosavadní výši jejich nájemného. Ta by se měla totiž podle všeho zvýšit. Zájemci o bydlení se totiž již nebudou pídit po vlastním bydlení a rozhodně se nepoženou do finančně náročných staveb tehdy, nebude-li možné dosáhnout na hypoteční úvěr, který bude limitován výší jejich měsíčního příjmu a místo toho se budou poohlížet po nájemních bytech. Takováto poptávka po tomto druhu bydlení ovšem samozřejmě zvýší ceny nájemného, což povede ke kuriózní situaci, kdy nájemníci budou platit měsíčně za nájem mnohem více peněz, než by platili na splátkách hypotečního úvěru.