fb

Jak je důležitá finanční gramotnost již od útlého věku

Září se dá nazvat měsícem, ve kterém se toho děje hodně nového. Hlavně pro děti ve věku šesti až sedmi let, kdy nastupují poprvé do školy.

A taky se pro rodiče dá nazvat jako hodně drahý měsíc. Jelikož všechny pomůcky, od aktovky až po bačkory nejsou zrovna nejlevnější. Ovšem můžeme v tomto měsíci vidět i něco pozitivního a konkrétně v tuto dobu můžeme začít učit naše děti finanční gramotnosti. Sednout si s dítětem nad seznamem, co vše potřebuje do školy, nakoupit společně a ukázat, kolik co stojí.

Finanční gramotnost je v dnešní době velmi důležité téma, můžeme říct umění, a ne každý ji ovládá tak dobře, aby ji aplikoval ve svém životě, a poté dochází k problémům. Zde apelujeme na všechny rodiče, aby si se svými dětmi sedli a hravou formou jim ukázali, co znamená mít peníze, co vše se za ně dá nakoupit, ale jak to udělat, aby měl člověk i jistou finanční rezervu pro nepředvídatelné události.

Dítě by si mělo uvědomit už před nástupem do školy hodnotu peněz. Vědět, že rodiče vydělávají určitou částku, ze které musí zaplatit dům, jídlo, hračky a třeba také výlety. Pro každého rodiče je nejlepším způsobem začít u vlastní rodiny jako zářného příkladu, jak to ve světě financí funguje.

Dítě by se s nástupem do školy mělo začít učit také spořit. V této věkové kategorii už děti chápou hodnotu peněz a tím pádem jim nebrání nic v tom, aby si střádaly peníze třeba do prasátka. Je to výchovné, navíc ze zkušenosti víme, že dítě má radost, kdy může rodičům něco koupit za své našetřené peníze. Cítí se být „dospělým“. A buďme upřímní, v dnešní době, kdy se zadlužených lidí objevuje více, je skvělé, když budeme vychovávat novou generaci dětí, které si dokážou uspořit a budou znát hodnotu peněz.