fb

Jak pojistit vozidlo?

Ať už si koupíte auto nové nebo ojeté, vždy musíte vlastnit zelenou kartu. Tu získáte až ve chvíli, jakmile si v pojišťovně uzavřete povinné ručení.

Pokusíme se vám vysvětlit, jaký je rozdíl mezi povinným a havarijním pojištění a k tomu vás upozorníme, na co si dávat pozor.

Povinné ručení už to má ve svém názvu – je povinné. Díky tomuto pojištění získáte zelenou kartu, kterou musíte mít neustále ve svém vozidle. Je určeno pro každé vozidlo, které využívá pozemní komunikaci – auto, nákladní automobil, autobus, motorka, ale také veterán či obyčejný skútr nebo moped.

Ceny povinného ručení jsou různé, odvíjí se od spousty faktorů. Jako třeba obsah motoru nebo body, které si řidič nasbíral, vše ovlivňuje konečnou cenu. Body, o kterých jsme nyní psali, získává každý, na kterého je kdykoliv napsána tato pojistka. Za každý rok jeden bod. Proto doporučujeme, ať si povinné ručení necháte vždy napsat sami na sebe. Ve chvíli, kdy to uděláte na některého rodinného příslušníka, který má bodů více, budete mít pro tu chvíli pojistku levnější, ale poté, až se bude pojištění přepisovat na vás, bez bodů vám cena půjde zase nahoru.

Dalším faktorem, který je velmi důležitý, je pojistné plnění, které vaše pojistka bude plnit. Když dojde k dopravní nehodě, nedej bůh, smrtelné, všechny náklady s tím spojené se platí z tohoto plnění. Nikdy nevíte, co se může stát, proto doporučujeme zvolit si takové plnění, aby pokrylo i ty nejhorší případy. Jinak to bude pojišťovna vymáhat na vás jako osobě a věříme, že zadlužit se nikdo nechce.

A k čemu je havarijní pojištění? To chrání přímo vaše auto. V tomto pojištění si můžete pojistit jak celé auto, tak třeba jen některé části, jako jsou třeba skla nebo pouze přední sklo, dá se pojistit střet se zvěří nebo ochrana před živelnou pohromou, což můžou být například kroupy.

Záleží na vás, co si pro sebe a své auto zvolíte, ale když se setkáte s dobrým pojišťovacím poradcem, nemůžete šlápnout vedle. Nechceme, aby to vyznělo uměle, ale obzvlášť u pojištění vozidel platí, že by se nemělo hledět na cenu. Auto využíváme denně, ať už na cestě za prací, na výlety či různé zařizování a, i když jsme maximálně obezřetní, může se objevit někdo, kdo nebere ohledy… Proto se pořádně zamyslete, co bude pro vás ideálním řešením.