fb

Jak předejít úrazům u dětí?

Každý rodič má o své děti strach. Vždyť nástrahy číhají všude kolem nás a stačí minutka nepozornosti, aby se nám život obrátil vzhůru nohama. Úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtí u dětí v České republice. Každoročně tak zbytečně přijde o život 200 až 300 dětí.  
 

Trvalé následky má asi 2500 dětí. Lékařskou pomoc v důsledku úrazu vyhledá cca 450 tis. dětí. A to je opravdu velké číslo.

                                                                                                Jak předejít úrazu u dětí?

Nabízí se otázka, jak zabránit tomu, aby se vaši potomci nezapsaly do těchto smutných statistik. Neposedným ratolestem v prvé řadě vysvětlete, co se smí a co ne, a zasvěťte je do toho, co se jim může stát, když je např. napadne vyzkoušet, jak hoří tatínkovy bačkory. Dětem totiž může přijít na mysl cokoli a na vás je odstranit nebezpečné věci, jako jsou sirky, chemikálie, prací prostředky, léky, nože, mixéry apod., z jejich dosahu. Zavřít tyto věci do skříňky s nápisem „Pozor, nebezpečí“ opravdu nestačí.

Pozor dejte i na horké nápoje. Zejména malým dětem je nepodávejte a nenechávejte je na kraji stolu. Ublížit dětem mohou i některé hračky. Obzvlášť ti nejmenší rádi ochutnávají vše, co kolem se najdou, a nějaká zajímavá malá součást hračky staršího bratříčka může být velkým lákadlem. Ať už skončí v žaludku, nose nebo uchu, není to legrace.

Pro hrátky venku je nutné dítě vybavit řádnou výbavou. Na kolo patří přilba, na kolečkové brusle ještě navíc chrániče. Menší děti při jejich sportovních výkonech hlídejte, ty starší alespoň poučte.

                                                                                                

Když se budete snažit dodržovat všechna pravidla bezpečnosti, riziko úrazu sice snížíte, ale ani tak stoprocentně nezabráníte tomu, aby vaše dítě spadlo z kola, prolézačky, nebo třeba uklouzlo doma na neuklizeném autíčku a praštilo se do hlavy. Pro tyto situace je určeno pojištění úrazu dětí. Vzhledem ke statistikám to nejsou vyhozené peníze, a pokud je vaše dítko aktivní sportovec, lze sjednat pojištění přímo na sport, který provozuje. Aby jste bolest po úrazu dítěti alespoň trochu zmírnili, kupte mu za pojistné plnění třeba vytouženou hračku, kterou se mu už delší dobu zdráháte pořídit.