fb

S hypotékou můžete ušetřit na daních

Jak jistě víte, tak Česká národní banka zpřísnila podmínky, za kterých můžete získat hypotéku. Přesto, že už to není tak jednoduché, jak to bylo, stále má hypotéku na byt či dům téměř patnáct procent českých domácností. Navíc při splácení hypotéky můžete ušetřit na daních, protože úroky z ní jsou jednou z uznaných odečitatelných položek od základu daně.

Úroky z hypotéky můžete uplatnit tehdy, zda danou nemovitost využíváte k vlastní potřebě, k trvalému bydlení. Ale pokud koupíte byt k investici, tak tato sleva se jej netýká. A pokud máte hypotéku na chatu nebo chalupu, tak úroky z hypotéky taky není možné odečíst ze základu daně. Ale naopak lze odečíst úroky i z úvěru na opravu domu nebo z koupí pozemku. Ovšem opět platí u pozemku výjimka a ta spočívá v tom, že úroky můžete uplatnit, pouze pokud maximálně do čtyř let začnete se stavbou, která bude určena k bydlení.

                                                                                 

I když se nedají úroky z hypotéky na nemovitost určenou k pronájmu nebo podnikání uplatnit, můžete tyto úroky zahrnout do daňově uznatelných výdajů a pokud je třeba využívána jen část nemovitosti k pronájmu nebo jiné výdělečné činnosti, tak je potřeba, aby se úroky poměrně rozdělily.

Zcela jistě vás zajímají konkrétní čísla. Tak tedy vězte, že z daňového základu si můžete odečíst až 300 tisíc korun ročně. Jednotlivé úvěry se dají sčítat, ovšem částka nesmí přesáhnout 25 tisíc korun měsíčně. Ten, kdo se tuto slevu využít, musí být uveden na smlouvě. To, že by jen splácel úvěr, nestačí.  Při samotném prvním uplatnění odečtu bude nutné doložit nárok na snížení daní výpisem z katastru nemovitostí. V dalších letech už bude stačit jen originál potvrzení o zaplacených úrocích, kdy tento dokument zasílají banky a spořitelny.