fb

Jak jsem se dostal k profesi finančního poradce?

Podnikat jsem začal již při studiu na vysoké škole. Tak jako mnoho studentů tak i já hledal různé brigády. Osobně jsem chtěl více než jen skládat trička, vydávat občerstvení, nebo přerovnávat věci ve skladu. Proto jsem se dostavil na pohovor u jedné nejmenované společnosti, která poskytovala úvěry, a to byl můj začátek.

Zjistil jsem, že si mohu čas plánovat podle sebe, nemusím být v práci od tehdy do tehdy a nikdo mi přesně nebude říkat, co mám dělat, jak je tomu v zaměstnaneckém poměru. Ano, měl jsem nad sebou svého šéfa, mentora, kouče, ale tento člověk mě pouze vedl určitou cestou, vždy záleželo na mne, jestli chci nebo ne. Vždy záleželo na mé iniciativě, co tomu dám nebo nedám, jak moc se své kariéře věnovat a co vše obětuju, případně jak moc budu riskovat.

                                                                                          Tomáš Bartusek, finanční poradce

Pamatuji si, jak mě od práce finančního poradce v začátcích všichni odrazovali, slýchával jsem, jak se mám hlavně učit ve škole a že toto přece nemůžu dělat dlouhodobě. A od úplného počátku je to dnes už 13 let, co jsem v oboru financí. V začátcích jsem zprostředkovával jen úvěry, pojištění jsem začal poskytovat až později. Dopadlo to tak, že jsem tehdejší školu nedokončil, ale určitě to nebylo kvůli práci. Obor finančního poradenství jsem však neopustil, několik let jsem se o tento obor intenzivně zajímal a studoval všechny možné souvislosti, inspiroval sám sebe, odebíral různé publikace a posouval se stále dál. Vždy jsem chtěl působit jako expert v tom co dělám. V roce 2010 mne začaly napadat myšlenky ohledně založení finančně poradenské společnosti, ale k samotné realizaci, bylo potřeba ujít ještě kus cesty.

 

Zlomový rok

Každý ve svém životě má určité zlomové období, kdy začne bilancovat, co v životě dál dělat, případně jakým směrem se ubírat. Pro mne to byl rok 2012, kdy jsem polemizoval kam svou kariéru směřovat. Zvažoval jsem mnoho možností, ale byl jsem přesvědčen, že chci a budu podnikat, nedokázal jsem si představit sám sebe v roli zaměstnance. Rozhodl jsem se vyzkoušet realitní obor pod záštitou jedné ostravské realitní kanceláře. Reality jsou fajn, moc mě to bavilo, ale v roce 2013 jsem se opět vrátil k financím, hlavně k pojišťovnictví. V tomto roce jsme se s kolegy z finančního oboru rozhodli založit vlastní společnost, vlastní značku. Dnes již známou společnost Flex IN.

Musím konstatovat, že tohoto kroku jsem nikdy nelitoval a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Ano, každé začátky jsou těžké, ale hlavně díky tomu, že jsem již měl zkušenosti z tohoto oboru a uměl se orientovat v pojištění a celkově ve finančním poradenství, bylo toto rozhodnutí pro mou kariéru to pravé. 

 

Zpět na vysokou školu


V roce 2013 jsem si uvědomil, že byla chyba nedodělat vysokou školu, cítil jsem jako by mi v životě něco chybělo, a proto jsem se rozhodl znovu nastoupit do školy a dostudovat ji. Cílem bylo, abych sobě i okolí dokázal, že na to mám, ale také protože to dobře vypadá na vizitce. Zvolil jsem si dálkové studium, abych nemusel zanedbávat práci, která byla po celou dobu studia na prvním místě. Protože pokud člověk podniká, musí podnikání být, alespoň v začátku, na prvním místě. V roce 2016 jsem úspěšně dokončil bakalářské studium, kupodivu se samými A, neboli jedničkami. Takové výsledky jsem měl naposled na základní škole v první třídě. Poté jsem pokračoval v navazujícím studiu, abych získal titul Ing., v mezičase jsem ještě získal profesní titul MBA. V roce 2018 jsem konečně dostudoval a mohu si psát před jméno i titul Ing.

                                                                                          Finanční poradenství, realitní kancelář

Založení realitní kanceláře

Jelikož mne reality pořád zajímaly, v roce 2017 jsem se rozhodl do nich opět vstoupit, ale nyní už pod vlastní značkou a splnit si tak jeden ze svých snů. V té době jsem již působil v realitním oboru, ale spíše jako investor. Od samotného založení realitní kancelář po její plné fungování to trvalo více než rok. Nyní již vše zcela funguje pod značkou TB REALITY. Po čase jsme přehodnotili fungování realitní kanceláře a rozhodli jsme se jít trochu jinou cestou a realitním makléřům nabízet 100% odměny a působit spíš jako taková servisní organizace pro makléře, než jen jako klasická realitní kancelář. 

 

Kam posunout obor finančního poradentsví?

Finanční poradenství je však pořád obor, který mám rád a který chci celkově posouvat dál. Proto v poslední době plánujeme a realizujeme několik nových projektů, které by měly posunout dál nejen nás, ale celý obor finančního poradenství. Kromě práce je však potřeba si plnit i své sny, a to mi dovoluje právě práce finančního poradce. 

                                                                                          Finanční poradce - Tomáš Bartusek

Poděkování

Během této své profesní cesty se mi také narodil syn, který mi do života přináší mnoho radosti. Za to, že jsem dnes tam kde jsem, vděčím zejména své vytrvalosti a cílevědomosti, ale určitě také své rodině, která mě podporovala i v těch ne zrovna dobrých časech a také hlavně své přítelkyni, která mi zabezpečuje komplexní servis, abych se mohl plně soustředit na budování a posouvání své profesní kariéry dál. Mé velké díky patří také mým kolegům, protože si uvědomuji, že to se mnou nemusí být vždy jednoduché, jelikož se často orientuji na detaily.

Pracujete také jako finanční poradce a potřebujete třeba jen popostrčit nebo ukázat směr, kam se posunout?

Můžeme to společně probrat, rád se setkávám s lidmi z oboru, protože nás to vzájemně může někam posunout.

Mějte fajn den
Tomáš Bartusek

Jsem k dispozici na mailu: bartusek@flexin.cz